Index pl.hum.poezja - Ankiety

Nick: Kano

Data ur.: 20.01.1981

Miejsce zamieszkania: Warszawa*  *  *Skąd dowiedziałeś/aś się o istnieniu p.h.p.?

W gazecie "Komputer Świat" był artykuł na temat grup dyskusyjnych. Przeczytałem, zaciekawiło mnie, pogrzebałem w programie pocztowym i znalazłem się na p.h.p. Byłem zdziwiony, że znalazłem tylko jedną grupę o poezji.

Od kiedy uczestniczysz w p.h.p.?

Od sierpnia 2000 r.

Co skłoniło Cię do wysłania wierszy/komentarzy właśnie tutaj?

No, chciałem się z kimś podzielić. Ponieważ wstydziłem się pokazać komukolwiek swoje wiersze, anonimowy Internet był jedynym i najlepszym rozwiązaniem.

Jakie wrażenie wywarło na Tobie p.h.p. przy pierwszym kontakcie? Czy rozmijało się to z Twoim wyobrażeniem? Czy Twój stosunek do grupy uległ w późniejszym czasie zmianie? Jeżeli tak, to co na to wpłynęło?

Na początku była głównie ciekawość. Posmutniałem, kiedy nikt nie ocenił mojego pierwszego wiersza. Następne utwory zostały ocenione, ale bardzo źle. Byłem tym zdziwiony i co najmniej zdegustowany, bo miałem głębokie przekonanie, że ja jestem Poeta. Innych uczestników grupy traktowałem z góry, jako tych, którzy się nie znają. Zachowywałem się ignorancko, czasami bezczelnie. Oczywiście moje wiersze były słabiutkie. Układałem częstochowskie rymy, wychodził mi z tego jakiś zlepek słów, uruchamiałem wyobraźnie, żeby zinterpretować "ukryte znaczenia" i napawałem się swoimi dziełkami.
Później trochę przejrzałem na oczy, ale wiele wody w Wiśle upłynęło, zanim wszystko sobie poukładałem.


Czy poza p.h.p. publikowałeś/aś swoje wiersze? Może masz na swoim koncie wydaną książkę, sukces w konkursie poetyckim lub w inny sposób udzielasz się na polu kultury? (Bardzo proszę o konkretne przykłady)

Miałem taki czas, w którym potrzebowałem sobie coś udowodnić i wysłałem wiersze na kilka konkursów i do kilku gazet. Większość przeszła bez echa, raz zaproponowano mi udział w antologii pokonkursowej (jak zapłacę), w paru gazetach wyrazili chęć wydrukowania kilku tekstów. Skończyło się na trzech wierszach w "Studium". Ponadto jedno z moich opowiadań ukazało się w gazetce wydawanej na Wydziale Polonistyki UW. Później przestałem wysyłać wiersze, a w końcu przestałem pisać.

Jaki jest Twój stosunek do p.h.p.? Ile czasu poświęcasz grupie? Czy zdarza się, że niecierpliwie oczekujesz nowej porcji postów, myślisz co nowego na p.h.p., gdy nie masz z grupą przez dłuższy czas kontaktu? Czy może to dla Ciebie (tylko) sposób - jeden z wielu - urozmaicenia czasu?

Stosunek jest osobisty. Lubię p.h.p., cenię, często zaglądam. Był taki czas, kiedy grupie poświęcałem mnóstwo czasu, a uczestnictwo w dyskusjach było dla mnie praktycznie jedyną formą kontaktu z ludźmi. Teraz jestem tu rzadziej, nie tyle z wyboru, co z konieczności.

Skąd zainteresowanie poezją? Czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie, dlaczego piszesz?

Piszę, bo pisanie jest pewną oazą wrażliwości. Sposobem, prawda że efemerycznym, na uchwycenie piękna. Paweł Hertz powiedział: "Poezja jest nie tyle instancją ostatnią, co emanacją rzeczy i spraw od niej ważniejszych, które piszący uprawia w sobie z większą od kultywowania owej poezji starannością i pilnością. To znaczy (...) że trzeba samodzielnie wybierać i rozstrzygać pośród spraw świata (...) mieć miłosierdzie wobec ludzi, odwagę wobec życia, rezygnację wobec śmierci. (...) Trzeba rozróżniać dobro i zło, prawdę i kłamstwo, a w każdym razie trzeba mieć ku temu dobrą wolę." To może "duże" słowa, ale oddają mój stosunek do rzeczy, których szukam w poezji. Głębszej prawdy, języka innego od tego, którym operuje codzienność. Pewnie - obchodzi mnie rzeczywistość za oknem, ale mam w sobie podskórne dążenia do jakiś rzeczy objawionych, dobra, którego wokół siebie wiele nie widzę.

Wymień kilku najlepszych według Ciebie autorów w historii p.h.p., najlepsze wiersze, jakie ukazały się na grupie.

Autorzy: marco, Vanda, Heniu, Aphilommen, Olgierd Cybulski, wojtekf. Najlepszych wierszy nie jestem w stanie wymienić, wymienię te, które były dla mnie ważne: Vanda - czerwiec dla r., wojtekf - śnieżka - czyli re-konfiguracja par alleli, Olgierd Cybulski - droga do tesco III.


Data wypełnienia ankiety: maj 2003.
^ do góry   
Strona istnieje od czerwca 2002 r. © Copyright Zespół 2002-2006.
Teksty są własnością autorów. Kopiowanie wyłącznie za zgodą autorów.
south beach Depresja