Index pl.hum.poezja - Ankiety

Nick: wilczysko

Imię i nazwisko: Jacek Filipowicz

Miejsce zamieszkania: Łódź*  *  *Skąd dowiedziałeś/aś się o istnieniu p.h.p.?

O ile dobrze pamiętam, szukałem poezji w Internecie. Nie: w ogóle poezji, ale czegoś bardzo konkretnego (już nie pamiętam). Okazało się że potrzebny mi cytat czy utwór znajduje się właśnie na php.

Od kiedy uczestniczysz w p.h.p.?

Tego też nie pamiętam :) Jestem na grupie jakieś dwa lata.

Co skłoniło Cię do wysłania wierszy/komentarzy właśnie tutaj?

Początkowo przypadek, później przyzwyczajenie i sympatia. Kiedy kupuję tomik wierszy w księgarni, bardzo rzadko dostrzegam za nimi człowieka; specyfika tej grupy pozwala na utworzenie silnej więzi (komunikacyjnej, a nawet emocjonalnej) pomiędzy autorem i czytelnikiem. Możliwa jest interakcja, dzielenie się lekturą i - co za tym idzie - częsta zamiana miejsc w procesie komunikacyjnym.

Jakie wrażenie wywarło na Tobie p.h.p. przy pierwszym kontakcie? Czy rozmijało się to z Twoim wyobrażeniem? Czy Twój stosunek do grupy uległ w późniejszym czasie zmianie? Jeżeli tak, to co na to wpłynęło?

Pojawiając się, popełniłem masę błędów. Kardynalnym, był brak szacunku dla niektórych użytkowników. Czas upływał, a ja się uczyłem konwencji, obyczajów, cierpliwości. Nauczyłem się nie oczekiwać od grupy więcej, niż może dać i dawać to, co mogę najlepszego.

Czy poza p.h.p. publikowałeś/aś swoje wiersze? Może masz na swoim koncie wydaną książkę lub w inny sposób udzielasz się na polu kultury? (Bardzo proszę o konkretne przykłady)

Nie. Jestem przede wszystkim mężem i ojcem. Jeżeli uda mi się cokolwiek opublikować, to tylko na marginesie życia i nie jest to istotne. Moje ambicje, dotyczące pisania wierszy, realizuję na grupie.

Czy Twoje kontakty z członkami grupy wyszły poza granice sieci?

Będę się powtarzał. Pierwsze spotkanie w szerszym gronie miało miejsce w gościnnym domu Kruków, kolejne w Zgorzelcu i - ostatnio - w Głogowie.

Jaki jest Twój stosunek do p.h.p.? Ile czasu poświęcasz grupie? Czy zdarza się, że niecierpliwie oczekujesz nowej porcji postów, myślisz co nowego na p.h.p., gdy nie masz z grupą przez dłuższy czas kontaktu? Czy może to dla Ciebie (tylko) sposób - jeden z wielu - urozmaicenia czasu?

Grupa jest miejscem, gdzie mogę porozmawiać. Niestety, zbyt mało czasu mogę poświęcić na wiersze wymagające rzetelnego komentarza.

Jaki typ literatury preferujesz (autorzy, tytuły)?

Obawiam się, że jest tego zbyt wiele. Bardzo lubię Leśmiana. Moją ulubioną powieścią jest "Mistrz i Małgorzata". Czytam pozycje popularnonaukowe i specjalistyczne z interesujących mnie dziedzin.

Skąd zainteresowanie poezją? Czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie, dlaczego piszesz?

Chyba nie.

Wymień pięciu, najlepszych według Ciebie, autorów w historii p.h.p.

Każdy taki wybór jest skażony subiektywizmem. Ale skoro wypełniam tę ankietę, muszę być konsekwentny (kolejność nie jest istotna)

- Justyna Bargielska
- Przemysław Łośko (szota/gomorrha)
- rumczajs
- Magda Gryszko
- Jarek Łukaszewicz

Z ich wierszami spędziłem najwięcej czasu, sprawiły mi wiele radości i satysfakcji z lektury. Nie znaczy to, że innych autorów nie cenię. Mógłbym wymienić trzy razy tyle nazwisk/nicków zarówno z przeszłości jak i teraźniejszości p.h.p. Po prostu warunki brzegowe wyboru są bandyckie :)

Czym jest dla Ciebie p.h.p.? Twoje uwagi, spostrzeżenia, to, co dla Ciebie ważne w tej grupie.

Ważne są - jak zwykle - dobre teksty. Ale ważni są również ludzie, którzy je piszą. P.h.p. jest miejscem, w którym można się o tym przekonać.


Data wypełnienia ankiety: sierpień 2004.
^ do góry   
Strona istnieje od czerwca 2002 r. © Copyright Zespół 2002-2006.
Teksty są własnością autorów. Kopiowanie wyłącznie za zgodą autorów.
south beach Depresja